|||

Ciasto Łabędzi Puch

Ciasto Łabędzi Puch to prawdziwa klasyka domowych wypieków – lekkie, delikatne i dosłownie rozpływające się w ustach. Połączenie puszystego biszkoptu, kokosowego kremu i dżemu porzeczkowego sprawia, że trudno poprzestać na jednym kawałku. Ciekawostką w tym przepisie jest krem przygotowywany na bazie bułek kajzerek, dzięki czemu całe ciasto jest wyjątkowo lekkie i miękkie.

Ciasto Łabędzi Puch

0.0 z 0 głosów

Składniki

  • Biszkopt :
  • 5 dużych jajek

  • szczypta soli

  • 150 g drobnego cukru

  • 150 g mąki pszennej

  • 50 g mąki ziemniaczanej

  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia

  • Nasączenie :
  • 1/2 szklanki wody

  • 3 łyżki likieru kokosowego

  • Dodatkowo :
  • 1 słoik dżemu z czarnej porzeczki

  • Krem :
  • 2 bułki kajzerki

  • 750 ml mleka

  • 100 g drobnego cukru

  • 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii

  • 100 g wiórków kokosowych

  • 200 g miękkiego masła

  • Kokosowa posypka :
  • 100 g wiórków kokosowych

  • 75 g drobnego cukru

  • 1 łyżka masła

Przygotowanie

  • Białka oddzielić od żółtek. Białka umieścić w dużej, suchej misce. Dodać małą szczyptę soli i ubić na sztywno. Następnie dodawać na kilka razy cukier, po każdym wsypaniu cukru miksować przez chwilę. Dodawać po 1 żółtku jednocześnie cały czas miksując.
  • Mąkę wymieszać z proszkiem do pieczenia. Przesiać przez sitko do ubitych białek. Delikatnie wymieszać rózgą. Masę przełożyć do foremki o wymiarach 25×35 wyłożona papierem do pieczenia, wyrównać. Piec w temperaturę 175 stopni przez 30 minut (do suchego patyczka. Odstawić do całkowitego ostudzenia.
  • Bułki porwać na mniejsze kawałki, umieścić w miseczce i zalać 500 ml mleka. Odstawić na 5 minut.
  • W garnku zagotować pozostałe 250 ml mleka z cukrem i ekstraktem z wanilii. Następnie dodać namoczone bułki i wiórki kokosowe. Doprowadzić do zagotowania i gotować na małym ogniu przez 5 minut, bardzo często mieszając. Ściągnąć z palnika, wierzch przykryć folią spożywczą, w ten sposób, żeby folia przylegała do masy na całej jej powierzchni. Odstawić do całkowitego ostudzenia. Masa powinna mieć temperaturę pokojową, nie należy schładzać jej w lodówce.
  • Połączyć wodę z likierem kokosowym.
  • Biszkopt wyciągnąć z blaszki, odlepić od papieru. Ściąć skorupkę na wierzchu biszkoptu. Biszkopt przeciąć na dwa blaty. Dolny blat razem z papierem do pieczenia umieścić w blaszce, nasączyć połową przygotowanego płynu. Następnie rozsmarować na całej powierzchni dżem porzeczkowy.
  • Przygotować krem : masło umieścić w dużej misce, ucierać mikserem przez 2-3 minuty. Następnie na około 4 razy dodać wystudzoną masę z garnuszka. Po każdym dodaniu masy do masła krótko zmiksować.
  • Około 2/3 kremu rozsmarować równomiernie na dżemie porzeczkowym. Przykryć drugim blatem. Nasączyć pozostałym płynem. Na wierzchu rozsmarować resztę kremu. Ciasto wstawić do lodówki na kilka godzin – ja wstawiam na całą noc.
  • Kiedy ciasto jest już dobrze schłodzone przygotować kokosową posypkę. Na rozgrzana patelnię dodać masło, kiedy się rozpuści wsypać cukier i wiórki. Smażyć ciągle mieszając aż wiórki ładnie się zarumienią. Odstawić do wystudzenia, następnie równomiernie obsypać wierzch ciasta. Smacznego!

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *