||

Chleb żytni razowy na zakwasie

Jakiś czas temu podawałam przepis na chleb żytni jasny na zakwasie – klik, dzisiaj podaję
przepis na chleb żytni z mąką razową.
Sposób przygotowania jest identyczny, różnica jest taka, że część mąki wymieniamy na mąkę razową, dodajemy odrobinę więcej zakwasu i wody.
Chlebek może przez to troszkę dłużej wyrastać, bo mąką razowa jest cięższa od mąki jasnej. Przypominam również wpis jak zrobić zakwas na chleb krok po kroku – klik.
 

Chleb żytni razowy na zakwasie

Kategorie: chleb, chleb na zakwasie, pieczywo
Porcje

porcje
Czas przygotowania
Kalorie

kcal

Składniki

  • Zaczyn :
  • 50 g startera zakwasu

  • 150 g mąki żytniej typ 2000

  • 135 ml letniej wody

  • Ciasto :
  • 260 g zaczynu

  • 400 g mąki żytniej typ 720

  • 200 g mąki żytniej typ 2000

  • 490 ml letniej wody

  • 1 łyżeczka soli

Przygotowanie

  • Dzień przed pieczeniem nastawić zaczyn na chleb : wszystkie składniki wymieszać w misce, przykryć folią spożywczą i odstawić na 12 godzin w ciepłe miejsce. Po tym czasie w zaczynie powinny utworzyć się pęcherzyki powietrza i powinien mieć gąbczastą strukturę. Wówczas należy przygotować ciasto na chleb.
  • W dużej misce umieścić wszystkie składniki na ciasto (pozostałą część zaczynu dodać do zakwasu, który trzymasz w lodówce) i dokładnie wymieszać (ciasto jest bardzo gęste, najlepiej wymieszać je dłonią). Przykryć folią spożywczą i ponownie odstawić miskę w ciepłe miejsce na kolejne 12 godzin.
  • Po tym czasie ciasto powinno podrosnąć i również mieć gąbczastą strukturę. Wówczas keksówkę* o długości 30 cm wysmarować olejem i przełożyć do niej ciasto. Wyrównać wilgotną dłonią i odstawić na 4 godziny** do
    wyrośnięcia. Ciasto powinno urosnąć mniej więcej do brzegu formy.
  • Piec w temperaturze 220 stopni przez 50-60 minut. Na ostatnie 10 minut warto wyciągnąć chleb z foremki, wówczas skórka będzie jeszcze bardziej chrupiąca. Po upieczeniu wyciągnąć i odstawić do całkowitego wystudzenia.





    *Chleby żytnie na zakwasie najlepiej piec bez papieru do pieczenia, jedynie w foremce wysmarowanej olejem. Wówczas chleb będzie miał dobrze wypieczoną skórkę. Do takiego wypieku polecam zaopatrzyć się w foremkę z ceramiczną powłoką, bo foremki metalowe niestety wchodzą w reakcję z zakwasem i bardzo szybko rdzewieją.


    **Jest to orientacyjny czas wyrastania. Chleb powinien urosnąć do brzegu foremki. Kiedy zaczynałam piec chleby na zakwasie i mój zakwas był młody często zajmowało to około 4 godzin, teraz kiedy mój zakwas ma już kilka lat chleb wyrasta mi w 1 godzinę. Czas wyrastania zależy też od tego jak ciepło jest w pomieszczeniu, im cieplej tym szybciej chleb wyrośnie.

Podobne wpisy

15 komentarzy

  1. "Ciasto :
    260 g zaczynu"???
    Skąd te 260g zaczynu skoro w zaczynie jest tylko 50g zakwasu i 150g mąki żytniej 2000?

    Zaczyn :
    50 g startera zakwasu
    150 g mąki żytniej typ 2000

  2. A ja mam pytanie z innej beczki. Czy po zrobieniu zaczynu, gdy wyrabiamy ciasto właściwe, jest konieczne aby odstawić je znowu na 12 godzin i dopiero potem do foremek? Wszędzie gdzie czytam to po 12h gdy zaczyn wyrośnie. Wyrabia się ciasto właściwe i pakuję do foremek. Tam sobie rośnie przez 3-6 godzin(zależy) i można piec? Z góry dzięki za odpowiedź

  3. Witam. Pierwszy raz robiłam chleb na zakwasie wyszedł przepyszny. Mam pytanie jak będę piekła drugi raz chleb to mam użyć 50g tego co mam w lodówce resztę zostawić i dołożyć do tego to co zostało z zaczynu czy dobrze zrozumiałam?

  4. Rozumiem, że chodzi o pierwszy chleb z nowo zrobionego zakwasu? Jeśli ostatnie dokarmienie jest o godzinie 12 i chcesz upiec chleb z tego przepisu, po prostu odstaw tyle zakwasu ile potrzeba do zaczynu do wieczora i wtedy zacznij przygotowywać chleb, a resztę zakwasu można schować do słoika i do lodówki 🙂

  5. czesc! codziennie dokarmiam zakwas o 12,00 w poludnie.
    chcialabym upiec chleb i tak sie zastanawiam jak to zrobic. zrozumialam ze jesli dokarmie go o 12.00 to o 15.00 powinnam zrobic zaczyn, idac tym tropem ciasto powinnam zrobic o 3 w nocy… czy da sie to jakos inaczej zebym nie musiala sie zrywac w srodku nocy? Dziekuje!

  6. Chlebek jest dość mokry, taki ma być 🙂 Najlepiej kroić go na drugi dzień, będzie łatwiej 🙂 pozdrawiam i życzę samych udanych wypieków! W razie pytań jestem do dyspozycji 🙂

  7. Ładnie się upiekł.ale wyszedł mi taki jakby lepiący i trochę za kwaśny.jednak razowa maka to chyba nie dla mnie.narazie się uczę.probuje .może wreszcie jak to mówią .,,będzie chleb z tej mąki,,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *