|

Zakwas na chleb krok po kroku

Chleb pieczony na prawdziwym, domowym zakwasie jest bardziej wartościowy niż jakiekolwiek inne
pieczywo. Posiada sporo błonnika, witamin i składników mineralnych oraz bakterie kwasu mlekowego, które skutecznie usprawniają proces trawienia. Zaletą pieczywa na zakwasie jest również fakt, że długo zachowuje świeżość i dobry smak.  
Zakwas to po prostu dzikie drożdże powstałe w wyniku naturalnej fermentacji mąki z wodą. Jego przygotowanie jest proste, należy jedynie trzymać się rozkładu i zaglądać do niego przez 5 dni co 12 godzin. Piątego dnia możemy już upiec nasz pierwszy chleb. Na zakwasie można upiec zarówno chleb pszenny jak i żytni lub mieszany. Na zdjęciu pokazałam jak zakwas powinien wyglądać piątego, czyli ostatniego dnia hodowli. 
zakwas zytni na chleb jak zrobic zakwas na chleb krok po kroku

JAK PRZYGOTOWAĆ ZAKWAS NA CHLEB KROK PO KROKU
 

Dzień pierwszy
19.00 – do czystego, wyparzonego słoika (1 l lub 1,5 l) wsypać 50 g mąki żytniej typ 2000 i dolać 50
ml letniej wody (najlepiej przegotowanej i przestudzonej do temperatury około 40 stopni). Wymieszać dokładnie drewnianą łyżką (mąką z wodą powinny mieć konsystencję gęstej śmietany, jeśli masa jest za gęsta należy dodać odrobinę więcej wody). Przykryć kuchenną ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce (może być blat kuchenny).
 
 
Dzień drugi
 07.00 – wymieszać zawartość słoika drewnianą łyżką, przykryć ściereczką i odstawić.
19.00 – do słoika ponownie dodać 50 g mąki żytniej 2000 i 50 ml przegotowanej, letniej wody.
Wymieszać dokładnie drewnianą łyżką. Przykryć kuchenną ściereczką i odstawić.
 
Dzień trzeci
 Jeśli wszystko idzie dobrze w słoiku powinny pojawić się bąbelki i zakwas powinien zacząć rosnąc.
 07.00 – jeśli zakwas sporo urósł należy go wymieszać drewnianą łyżką. Jeśli nie zostawić.
19.00 – do słoika ponownie dodać 50 g mąki żytniej 2000 i 50 ml przegotowanej, letniej wody.
Wymieszać dokładnie drewnianą łyżką. Przykryć kuchenna ściereczką i odstawić.
 
Dzień czwarty
 07.00 – zakwas powinien rosnąć, należy go wymieszać drewnianą łyżką i odstawić.
19.00 – zakwas powinien rosnąć, do słoika ponownie dodać 50 g mąki żytniej 2000 i 50 ml przegotowanej, letniej wody. Wymieszać dokładnie drewnianą łyżką. Przykryć kuchenną ściereczką i odstawić.
 
Dzień piąty
07.00 – zakwas powinien nadal rosnąć, na jego powierzchni powinno być sporo bąbelków. Należy go
wymieszać, odstawić na 4-6 godzin lub do wieczora i można już wstawiać pierwszy chleb!
 
To jak szybko i mocno zakwas rośnie jest sprawą indywidualną. U niektórych będzie rósł tak, że aż
wyleje się ze słoika, u innych podrośnie ledwie do połowy wysokości. Nie ma to większego znaczenia, oba zakwasy będą dobre. Najważniejsze jest to, żeby zakwas rósł, żeby pojawiały się bąbelki i specyficzny lekko kwaśny zapach.
 
Z gotowego zakwasu należy odłożyć 3-4 łyżki do małego czystego słoiczka i schować do lodówki,
będzie to starter do upieczenia kolejnego chleba. Starter może spokojnie leżeć w lodówce i czekać na upieczenie kolejnego chleba, ale nie dłużej niż tydzień – półtorej tygodnia. Jeśli w ciągu półtorej tygodnia nie używamy startera, należy słoiczek wyciągnąć, odstawić na blat na 2 godziny, żeby się ogrzał. Następnie należy go dokarmić, czyli dodać 1-2 łyżki mąki żytniej 2000 i taką samą ilość letniej wody. Wymieszać i wstawić z powrotem do lodówki. Im zakwas jest starszy tym jest mocniejszy i nasze chleby będą łatwiej na nim wyrastać (mój zakwas ma już 3 lata
).  Z zakwasu, który  wyhodowaliśmy możemy upiec pierwszy chleb a nawet dwa, bo zakwasu jest całkiem sporo. Całą resztę, której nie zużyjemy możemy albo komuś podarować albo wyrzucić, bo już się nie przyda. W kolejnym wpisie podam przepis na łatwy chleb pszenny na zakwasie.

Podobne wpisy

4 komentarze

  1. Jeśli korzystamy ze świeżo przygotowanego zakwasu po prostu dodajemy go do zaczynu, jeśli korzystamy ze startera przechowywanego w lodówce, należy go dzień wcześniej dokarmić, tzn. wyjąc z lodówki na 2 godziny, żeby zakwas się ogrzał, następnie dodać 3 łyżki mąki żytniej 2000 i 3-4 łyżki letniej wody, wymieszać, zostawić na 3-4 godziny, schować do lodówki. W dzień przygotowywania zaczynu wyjąć starter 2 godziny wcześniej, żeby ogrzał się do temperatury pokojowej. Wówczas zacząć przygotowywanie zaczynu.

  2. Dzisiaj zaczelam robić zakwas. W piątek jeżeli wszystko będzie okej to będę mogła zrobić chleb. Odłożę z trzy łyżki do słoika na następny chleb a co dalej ? Jeżeli będę chciała upiec kolejny chleb po 3 dniach ? Z tych 3 łyżek a jak później go rozmnożyć bo nie do końca rozumiem późniejszego etapu.

  3. Czy zakwas przechowywany w lodowce nalezy przykryc zakretka czy tez recznikiem papierowym? Czy powinien byc dostep powietrza?
    Kiedys zakrecilam nakretke (bez dziurek) i pojawila sie plesn.
    Jak Ty przechpowujesz swoj zakwas>

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *