Zakwas na chleb krok po kroku
pieczywo. Posiada sporo błonnika, witamin i składników mineralnych oraz bakterie kwasu mlekowego, które skutecznie usprawniają proces trawienia. Zaletą pieczywa na zakwasie jest również fakt, że długo zachowuje świeżość i dobry smak.
ml letniej wody (najlepiej przegotowanej i przestudzonej do temperatury około 40 stopni). Wymieszać dokładnie drewnianą łyżką (mąką z wodą powinny mieć konsystencję gęstej śmietany, jeśli masa jest za gęsta należy dodać odrobinę więcej wody). Przykryć kuchenną ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce (może być blat kuchenny).
Wymieszać dokładnie drewnianą łyżką. Przykryć kuchenną ściereczką i odstawić.
Wymieszać dokładnie drewnianą łyżką. Przykryć kuchenna ściereczką i odstawić.
wymieszać, odstawić na 4-6 godzin lub do wieczora i można już wstawiać pierwszy chleb!
wyleje się ze słoika, u innych podrośnie ledwie do połowy wysokości. Nie ma to większego znaczenia, oba zakwasy będą dobre. Najważniejsze jest to, żeby zakwas rósł, żeby pojawiały się bąbelki i specyficzny lekko kwaśny zapach.
będzie to starter do upieczenia kolejnego chleba. Starter może spokojnie leżeć w lodówce i czekać na upieczenie kolejnego chleba, ale nie dłużej niż tydzień – półtorej tygodnia. Jeśli w ciągu półtorej tygodnia nie używamy startera, należy słoiczek wyciągnąć, odstawić na blat na 2 godziny, żeby się ogrzał. Następnie należy go dokarmić, czyli dodać 1-2 łyżki mąki żytniej 2000 i taką samą ilość letniej wody. Wymieszać i wstawić z powrotem do lodówki. Im zakwas jest starszy tym jest mocniejszy i nasze chleby będą łatwiej na nim wyrastać (mój zakwas ma już 3 lata). Z zakwasu, który wyhodowaliśmy możemy upiec pierwszy chleb a nawet dwa, bo zakwasu jest całkiem sporo. Całą resztę, której nie zużyjemy możemy albo komuś podarować albo wyrzucić, bo już się nie przyda. W kolejnym wpisie podam przepis na łatwy chleb pszenny na zakwasie.
Jeśli korzystamy ze świeżo przygotowanego zakwasu po prostu dodajemy go do zaczynu, jeśli korzystamy ze startera przechowywanego w lodówce, należy go dzień wcześniej dokarmić, tzn. wyjąc z lodówki na 2 godziny, żeby zakwas się ogrzał, następnie dodać 3 łyżki mąki żytniej 2000 i 3-4 łyżki letniej wody, wymieszać, zostawić na 3-4 godziny, schować do lodówki. W dzień przygotowywania zaczynu wyjąć starter 2 godziny wcześniej, żeby ogrzał się do temperatury pokojowej. Wówczas zacząć przygotowywanie zaczynu.
Dzisiaj zaczelam robić zakwas. W piątek jeżeli wszystko będzie okej to będę mogła zrobić chleb. Odłożę z trzy łyżki do słoika na następny chleb a co dalej ? Jeżeli będę chciała upiec kolejny chleb po 3 dniach ? Z tych 3 łyżek a jak później go rozmnożyć bo nie do końca rozumiem późniejszego etapu.
Przechowuję go w słoiku, ale nie dokręcam do końca nakrętki 🙂
Czy zakwas przechowywany w lodowce nalezy przykryc zakretka czy tez recznikiem papierowym? Czy powinien byc dostep powietrza?
Kiedys zakrecilam nakretke (bez dziurek) i pojawila sie plesn.
Jak Ty przechpowujesz swoj zakwas>