|

Bułki pszenno-orkiszowe z ziarnami

Bułki z mąki pszennej i jasnej mąki orkiszowej z dużą ilością ziaren. Ja przeważnie posypuję bułeczki ziarnami słonecznika, pestkami dyni i siemieniem lnianym, ale jeśli lubicie użyjcie też maku czy sezamu. Przypieczone ziarna na wierzchu bułek smakują rewelacyjnie i przyjemnie chrupią :).

Bułki pszenno-orkiszowe z ziarnami

5.0 z 1 głos
Porcje

10

bułek

Składniki

  • Zaczyn :
  • 20 g świeżych drożdży

  • 1 łyżeczka cukru

  • 100 ml letniej wody

  • Ciasto :
  • 250 g mąki pszennej

  • 250 g mąki orkiszowej jasnej

  • 1 łyżeczka soli

  • 1 łyżka miodu

  • 1 łyżka miękkiego masła

  • 200 ml letniej wody

  • Dodatkowo :
  • 1 jajko

  • ziarna do posypania bułek (słonecznik, dynia, siemię lniane)

Przygotowanie

  • Najpierw przygotować zaczyn : wszystkie składniki umieścić w małej miseczce, dokładnie wymieszać, odstawić na 10-15 minut.
  • Do większej miski przesiać obie mąki, dodać sól, miód, miękkie masło, wodę i gotowy zaczyn. Mieszać łyżką aż składniki się połączą, wówczas przełożyć ciasto na blat i wyrabiać przez około 5 minut. Przełożyć z powrotem do miski, zakryć folią spożywczą i odstawić na 1 ½ godziny do wyrośnięcia.
  • Po tym czasie wyciągnąć ciasto, podzielić na 10 równych części, z każdej uformować bułeczkę zaciągając ciasto do dołu. Bułeczki ułożyć na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Przykryć kuchenną ściereczką i odstawić na około 40 minut do wyrośnięcia.
  • Bezpośrednio przed pieczeniem posmarować wierzch bułek rozmąconym jajkiem i posypać ziarnami. Piec w temperaturze 190 stopni przez około 20 minut (powinny się ładnie zarumienić). Wyciągnąć, odstawić do wystudzenia.

Podobne wpisy

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *